Mladina #medvodami
V septembrski izdaji revije Sotočje je bila objavljena štiristranska priloga, ki predstavi dejavnosti na področju mladinskih politik. V nadaljevanju si lahko preberete daljšo različico besedila in odgovore intevjuvancev, ki niso skrajšani.
Na 78 kvadratnih kilometrih zelenih vrat prestolnice živi skoraj 2500 mladih (15 % prebivalstva). Vključijo se lahko v tri aktivne mladinske organizacije, mladinske sekcije gasilskih, kulturnih, turističnih in športnih društev ter planinskega društva (kratki opisi in lokacije so predstavljeni na zemljevidih), za infrastrukturo, strateški razvoj na področju mladine, informiranje in vključevanje mladih v družbo pa skrbita predvsem Občina Medvode in Javni zavod Sotočje Medvode.
Za uspešno delovanje na področju mladinskih politik je Inštitut za mladinsko politiko leta 2021 Občini Medvode podelil naziv Mladim prijazna občina za obdobje 2021 – 2025, kar pomeni, da naša mladinska politika zajema ukrepe, usmerjene v integracijo vedno novih generacij mladih v posamezne dele življenja družbe, predvsem pa v spodbujanje čim hitrejšega osamosvajanja mladih.
Ali mladim prijazna občina, ki bi, če bi se občina identificirala kot oseba, prav letos, ob praznovanju 30-letnice, izstopila iz kluba mladih (za mladino se namreč šteje prebivalce med 15 in do vključno 29 let), nudi dovolj, da so tudi mladi prijazni občini in bodo tudi kot odrasli krepili našo skupnost?
JEDRO
Večina nas ob besedi mladina v Medvodah pomisli na Jedro, kjer je že od 1998 deloval Mladinski kulturni center. Ta se je 2008 razvil v Javni zavod Mladinski center Medvode, 2013 v Javni zavod za kulturo in mladino Medvode, 2015 pa je so člani občinskega sveta sprejeli sklep o pripojitvi Javnega zavoda za kulturo in mladino (JZKM) k Javnemu zavodu za šport in turizem Medvode. Skupni Javni zavod Sotočje Medvode je danes osrednja lokalna organizacija, ki med drugim nudi celostno podporo pri oblikovanju identitete mladih. Vizija Javnega zavoda Sotočje Medvode na področju mladine je mladim dostopen, prijazen, zdrav in odprt mladinski center, ki ponuja kvalitetno prostorsko in tehnično infrastrukturo ter ustrezne dejavnosti in projekte, ki bodo mlade motivirale za delo v lokalnem okolju in jim omogočale razvoj na njihovi življenjski in profesionalni poti. Naloge Javnega zavoda Sotočje Medvode na področju mladine vključujejo vse od upravljanja z javno infrastrukturo, podpore mladim pri uresničevanju njihovih zamisli, projektov in pobud do izvajanja programov, prireditev ter dejavnosti z mladimi in za mlade na različnih področjih. Ciljna populacija je predšolska in šolska populacija, mladina od 15 do 29 let in ostale neformalne skupine v Medvodah in bližnji okolici. Javni zavod Sotočje Medvode sofinancirata Občina Medvode in Urad RS za mladino, financira pa se tudi z oddajanjem prostorov društvom, podjetjem in posameznikom za izvajanje različnih aktivnosti, redno izvaja programe mednarodne mobilnosti, t. i. Projekte prostovoljstva, ki jih razpisuje in financira nacionalna agencija MOVIT, za področje mladine pa ima zaposlena dva mladinska delavca.
STRATEGIJA
Temeljni dokument na področju mladinske politike je Strategija za mlade, ki jo je občinski svet prvič sprejel leta 2020, prav letos pa je v pripravi nova strategija za obdobje 2025-2029. Ukrepi in cilji strategije temeljijo tudi na željah in potrebah, ki so jih mladi izrazili v anketi, ki jo je Javni zavod Sotočje Medvode izvajal od marca do junija letos. Robusten povzetek o medvoški mladini, ki ga lahko napravimo na podlagi 188 anket, bi takole opisal povprečnega medvoškega mladinca/mladinko: je dijak, študent, zaposlen ali samozaposlen, vsak četrti je član mladinske organizacije, društva ali kluba; v občini najbolj pogreša koncerte, zabave, športne dogodke in kino predstave, vsak drugi išče delo, a ga ne dobi, vsak drugi bi najraje delal v Medvodah, nima pa dovolj informacij o zaposlovanju, ne pozna ukrepov države ali občine na področju stanovanjske problematike, je zadovoljen glede stanja prometne infrastrukture, si pa želi več avtobusnih linij tudi ponoči in urejene kolesarske poti, kot vir neformalnega izobraževanje prepozna knjižnico, društva in Javni zavod Sotočje Medvode, ne spremlja sej občinskega sveta, a si vsak tretji želi biti bolj vključen v lokalno politiko, ne pozna orodja Parlameter, a vsak drugi je že sodeloval pri participativnem proračunu, večjo vključenost v sprejemanje odločitev na občinski ravni bi dosegel s formiranjem lokalnega mladinskega sveta in organizacijo okroglih miz; prireditev v Medvodah se udeleži nekajkrat na leto, v občini ima dovolj možnosti za rekreacijo,(samo) vsak četrti NI večkrat pod stresom, v prostem času 3-4 ure uporablja digitalne naprave, informacije glede zaposlovanja, izobraževanja, stanovanj in prireditev najde prek spleta, vsak drugi pa si želi tudi novih plakatnih mest z informacijami o mladinskem dogajanju.
UKREPI
Upoštevajoč mnenja mladih bo nova strategija za mlade (tako kot dosedanja) vključevala ukrepe na področju zaposlovanja (npr. dijaška in študentska praksa v javnih zavodih, podjetniška šola, srečanja podjetnikov in mladih), mobilnosti (npr. subvencionirana mesečna vozovnica, celostna prometna strategija), zdravja (npr. Iniciativa za duševno zdravje Medvode, Akcijska skupina za preventivo zlorabe dovoljenih in nedovoljenih drog Medvode, sofinanciranje delavnic in predavanj na temo zdravja) prostega časa in socialno kulturnih dejavnosti (npr. javni razpis za sofinanciranje otroških in mladinskih programov, infrastrukturna podpora mladinskim organizacijam, studio Vadnica, dnevni centri v treh krajevnih skupnostih), neformalnega in formalnega izobraževanja (npr. sofinanciranje delavnic podjetništva, jezikovnih tečajev, Evropske solidarnostne enote, podeljevanje nagrad učencem, dijakom in študentom za izjemne dosežke, nagrada Mladi up za mlade, ki izstopajo v skupnosti), organiziranja mladinskega dela ter informiranja in participacije mladih v procesih odločanja (npr. spletno orodje Parlameter, participativni proračun - Sodeluj in glasuj).
Mladi so pomemben gradnik skupnosti, še posebno v prehodu občine med “odrasle” pa je pomembno, da jih ta podpira, nadgradi in v najboljšem primeru obdrži v svojem okolju.
Aktivne organizacije za mlade izvajajo vzgojno-izobraževalne, preventivne, prostočasne, družbeno kulturne dejavnosti. Poudariti gre, da je Javni zavod Sotočje, ki pokriva lokalno področje športa, turizma, kulture in mladine, osrednja organizacija za mlade v Občini Medvode.
Nedavno opravljena anketa med mladimi je pokazala, da občini Medvode obstaja želja po spremembah glede participacije mladih. V občini sicer obstajajo posamezniki in manjše skupine mladih, ki v skupnost že vlagajo svoj (prosti) čas, je pa kar nekaj mladih, ki v skupnost niso vključeni, pa bi se bili v določeni meri pripravljeni vključiti, če bi obstajale za to primerne razmere (skupine, okolje, dogodki). Pomembni akterji si želijo (še) večje vključenosti mladih v občinsko dogajanje in so mnenja, da so mladi pomemben gradnik skupnosti. Pripravljenost na spremembe na bolje kažeta tako sprejetje Strategije za mlade kot tudi naziv Mladim prijazna občina. Ustvarila se je nova in zanimiva priložnost za povezovanje mladih, poleg tega pa se je odprlo polje, ki omogoča soustvarjanje zanimivih dejavnosti. Leta 2023 sta Maja Kogovšek in Kristjan Jenko napisala magistrsko nalogo Participacija mladih v Medvodah, v kateri se je potrdilo, da si v občini želijo več mladih, ki so aktivni na različnih področjih in so jih pri tem pripravljeni podpreti.
DEJAVNOSTI ZA MLADE, KI SO PREDSTAVLJENE NA ZEMLJEVIDU:
1. KLUB MEDVOŠKIH ŠTUDENTOV, Cesta ob Sori 13
Z dogodki, ki jih pripravljajo, želijo mladim približati študentsko organiziranje, predvsem pa jim ponujati dogodke, vsebine in programe, ki si jih sami želijo. Njihovo poslanstvo je delovati po načelu “mladi za mlade” in pripravljati vsebine in dogodke, ki si jih v Medvodah mladi želijo. Vizija Kluba medvoških študentov je postaviti trdne temelje študentskega in dijaškega delovanja v Medvodah ter privabiti tudi mlade iz Vodic, Šentvida in Broda.
Informacije: info@klubmedvoskihstudentov.com
2. MLADINSKI CENTER KLUB JEDRO, Cesta ob Sori 15
Klub Jedro je osrednji prostor za druženje mladih. Namenjen je izvajanju kulturnega in mladinskega programa, mladinskih in mednarodnih projektov, druženju in kvalitetnemu preživljanju prostega časa mladih.
Informacije: mladina@zavodsotocje.si
3. STUDIO VADNICA, Cesta ob Sori 13
Zvočno izolirana in tehnično opremljena vadnica za glasbene skupine se nahaja v kletnih prostorih Kulturnega doma Medvode.
Informacije: mladina@zavodsotocje.si
4. MLADINSKA VOKALNA SKUPINA MEDVODE, Cesta ob Sori 13
Mladinska vokalna skupina Medvode, kjer se družijo mlade pevke in pevci, je ugledala bila ustanovljena oktobra 2023, in je že v prvem šolskem letu pod vodstvom Petre Haler tudi večkrat javno nastopila. V svoje vrste vabijo vse mlade pevke in pevce, stare 15 let in več, ki bi se jim pridružili na poti ustvarjanja novih glasbenih dosežkov. Vaje potekajo enkrat tedensko v Kulturnem domu Medvode.
Informacije: kultura@zavodsotocje.si
5. DNEVNI CENTER SORA, Sora 6
Dnevni centri za otroke in mladostnike so brezplačni socialno‐varstveni preventivni programi, namenjeni otrokom in mladostnikom iz občine Medvode. V kulturnem domu Sora se v času šolskega leta srečujejo vsak ponedeljek in četrtek od 13:00 do 17:00.
Informacije: mladina@zavodsotocje.si
6. DNEVNI CENTER SMLEDNIK, Smlednik 55
Dnevni centri za otroke in mladostnike so brezplačni socialno‐varstveni preventivni programi, namenjeni otrokom in mladostnikom iz občine Medvode. V kulturnem domu Smlednik se v času šolskega leta srečujejo vsako sredo od 13:00 do 16:00.
Informacije: mladina@zavodsotocje.si
7. DNEVNI CENTER TOPOL, Okoliš Osnovne šole Topol (dnevni center na prostem)
Dnevni centri za otroke in mladostnike so brezplačni socialno‐varstveni preventivni programi, namenjeni otrokom in mladostnikom iz občine Medvode. Na Topolu se v času šolskega leta na prostem srečujejo vsak četrtek od 13:30 do 17:00.
Informacije: mladina@zavodsotocje.si
8. BREZPLAČNA UČNA POMOČ, Mansarda Kulturnega doma Medvode, Cesta ob Sori 13
Brezplačna učna pomoč za medvoške osnovnošolce in dijake se, v času šolskega leta odvija dvakrat tedensko po predhodnem dogovoru.
Informacije: mladina@zavodsotocje.si
9. V GOZDU SMO, Gozdna ploščad Sora
V gozdu so se združili posamezniki s srci v naravi, kjer združujejo svojo ustvarjalnost v preplet edinstvenega gozdnega doživetja za vse generacije: od ustvarjalnega igrišča za vse generacije, gozdnega varstva za predšolske otroke, spodbujanja proste igre, organizacije delavnic in taborov, do gozdnih predstav in prireditev.
Informacije: vgozdusmo@gmail.com
10. DRUŠTVO TABORNIKOV ROD DVEH REK MEDVODE, Cesta komandanta Staneta 12
Taborniki so v Medvodah pričeli z delovanjem že leta 1975, takrat še kot člani ljubljanskega Odreda dobre volje. Letos RDR praznuje 40 let delovanja, v društvu pa je že več kot sto članov, ki skrbijo za vzgojo in razvoj tabornikov v odgovorne, aktivne, samostojne mlade ljudi. Pester program sestavlja mlado prostovoljno vodstvo, ki pripravlja vsakoletna taborjenja, jesenovanja in različne mesečne akcije, vsak vodnik pa se s svojim vodom srečuje enkrat na teden.
Informacije: rdr.medvode@gmail.com
11. SKAVTI PRESKA, Preška cesta 23
Poslanstvo skavtov je pomagati otrokom in mladim, da rastejo v vseh pogledih - telesno, duševno, duhovno in družbeno v želji, da postanejo močne osebnosti, odgovorni državljani, kristjani in ljudje ter aktivni člani lokalnih, narodnih in mednarodnih skupnosti. Organizirajo tedenska srečanja, polna zanimivih aktivnosti, kjer pridobivajo nova znanja in gradijo skupnost. Poleg tega organizirajo poletne tabore in druge dogodke.
Informacije: preska1@skavti.si
12. DRUŠTVO AMULET D20, Cesta ob sori 15
Društvo Amulet D20 je prostovoljno, samostojno, nepridobitno združenje oseb, ki z ljubiteljskim delovanjem na področju fantazije uresničujejo skupne interese na področju kulture ter umetnosti in s tem prispevajo k bogatenju kulturnega življenja v svojem ožjem in širšem okolju. Vsak četrtek od 17:00 naprej v Klubu Jedro potekajo srečanja ljubiteljev fantazije, kjer se igra družabne igre, izdeluje figurice za družabne igre, organizira tematske in cosplay večere ipd.
Informacije: amulet@d20.si
13. INVALIDSKO DRUŠTVO KENGURUJČEK SLOVENIJE, Trnovec 25A
Društvo so ustanovili starši otrok s prirojenimi in pridobljenimi okvarami celotnega prebavnega trakta. V društvo se lahko kot aktivni člani vpišejo vsi, ki imajo otroka s katero od naštetih težav. Namen društva je medsebojna podpora, pomoč, povezovanje in sodelovanje članov.
Informacije: https://www.kengurujcek.si
14. INICIATIVA ZA DUŠEVNO ZDRAVJE MEDVODE (IDZ MEDVODE)
Iniciativa za razvoj duševnega zdravja v občini Medvode deluje v sklopu Zdravstvenega doma Medvode. Pokrivamo področje otrok in mladostnikov od prenatalnega obdobja do zgodnje odraslosti. Povezujemo se z vzgojno izobraževalnimi ustanovami naše občine. Sestavljamo jo psihoterapevtke, psihologinje, specialne pedagoginje, socialne pedagoginje, pedagoginje, pediatrinja, policistka in psihosocialna svetovalka.
Informacije: idzmedvode@gmail.com
MINI INTERVJUJI O POVEZANOSTI IN IZZIVIH MEDVOŠKE MLADINE (neskrajšano besedilo)
Za področje mladine smo vprašanja o najboljših zgodbah in izzivih na tem področju zastavili dvema zaposlenima in dvema prostovoljcem, ki se z mladino ukvarjajo na dnevni ravni: Rok Tomšič - RT in Simon Kršinar - SK (oba zaposlena v Javnem zavodu Sotočje Medvode), Aljaž Rezar - AR (predsednik Kluba medvoških študentov) in Anže Jenko - AJ (predsednik Odbora za mladino občinskega sveta in starešina tabornikov). Tu dodajamo še odgovore Martina Jezerška, vodje skavtov v Medvodah.
Vprašanja so za vsako področje enaka, in sicer:
- Katere zgodbe zadnjih 30 let na vašem področju bi izpostavili? Kdaj so se občani najbolj povezali?
- Kakšni so trendi delovanja na tem področju? Se vključuje več/manj občanov? Kaj jih spodbudi?
- Kakšna je prihodnost tega področja v Medvodah? Kje so skriti potenciali? Kje so največji izzivi?
ROK TOMŠIČ
1. Kar se tiče mladinskega centra oziroma Javnega zavoda Sotočje Medvode bi definitivno izpostavil naš projekt Evropske solidarnostne enote, z naslovom Point & Shoot (with local youth), v okviru katere vsako leto gostimo evropske prostovoljce. Imamo tudi status podporne organizacije, kar pomeni da tudi mi lahko pošiljamo mlade Medvoščane na izobraževanja v tujino. Projekt je bil že večkrat zapored izbran za primer dobre prakse s strani nacionalne agencije MOVIT. Prav tako bi izpostavil naše izvajanje počitniškega varstva ter sodelovanje mladinskega centra z lokalnimi šolami. Oboje je bilo kot primer dobre prakse izpostavljeno v publikacijah Urada Republike Slovenije za mladino, ki deluje pod okriljem Ministrstva za izobraževanje in šport. Na lokalni ravni, bi izpostavil sprejetje lokalne strategije za mlade, ki služi kot pomemben dokument za realizacijo ukrepov in ciljev, ki so že in še bodo izboljšali kvaliteto življenja mladih v Medvodah. Izpostavil bi tudi ustanovitev Kluba medvoških študentov, ki je novoustanovljena mladinska organizacija in združuje veliko število mladih iz različnih krajevnih skupnosti, v Javnem zavodu Sotočje Medvode pa jim nudimo podporo pri realizaciji njihovih dogodkov in projektov. Upam le, da bo društvo delovalo na dolgi rok, torej iz generacije v generacijo. Izpostavil bi tudi korektno sodelovanje med mladinskimi organizacijami in organizacijami za mlade v Medvodah. Menim, da so vsa naša sodelovanja res kolegialna in imajo velik prispevek v lokalni skupnosti. Povezovanje in sodelovanje sorodnih organizacij in neformalnih skupin mladih je temelj mladinskega dela in k temu smo zavezani tudi v Javnem zavodu Sotočje. Kar se tiče povezanosti smo v Medvodah že večkrat dokazali, da kljub razpršenosti krajevnih skupnosti po občini, znamo stopiti skupaj kot eno v primeru naravnih katastrof in nesreč. Dokaz so lanske poplave. Na vseh akcijah tako Civilne zaščite Medvode kot samoorganiziranih krajevnih akcijah, je sodelovalo tudi veliko število mladih prostovoljcev, ki so na različne načine pomagali prizadetim v poplavah.
2. Bolj razviti del Evrope se je že sprijaznil, da je bila agenda digitalizacije izobraževalnih in ostalih institucij, ki delajo z otroki in mladimi zgrešena in zdaj intenzivno dela na tem, da se mlade odvrača od ekranov in se jih vabi nazaj v naravo. Ta trend počasi prihaja tudi v Slovenijo, sploh na ruralnih območjih. Strokovnjaki zaznavajo porast problemov mladih na področju duševnega zdravja in razlog za to so pogosto tudi socialna omrežja in ostala digitalna okolja, ki vplivajo na slabo samopodobo mladih in povzročajo digitalne odvisnosti. Če se osredotočimo na Medvode, sem na tem področju zadnje čase optimističen. Medvode obdaja lepa narava in mladi se spet družijo zunaj, po različnih lokacijah znotraj občine. Je pa tukaj velika odgovornost na starših, ki morajo biti dober vzor otrokom, sploh v času primarne socializacije. Izboljšuje se tudi participacija mladih. Dober primer je letošnja anketa za novo lokalno strategijo mladih, na katero se je odzvalo preko 400 mladih, od tega jo je do konca rešilo skoraj 300 mladih. Mladim torej ni vseeno kaj se dogaja na področju mladine in kako se na splošno razvija lokalno okolje v katerem živijo. Vključevanje mora biti samoiniciativno, drugače po mojem mnenju nima prave vrednosti. Mi smo tu, da usmerjamo in svetujemo, na koncu pa mora biti odločitev na mladih samih.
3. Prihodnost je v rokah mladih. Na nas, ki delamo z mladimi in za mlade pa je, da jim pomagamo pri realizaciji njihovih idej ter jim nudimo neke osnovne usmeritve. V Medvodah je potrebno razviti koncept uličnega dela, zaenkrat je problem le v kadru, ki bi bil primeren za realizacijo izvedbe. Smo torej v iskanju ljudi, ki dobro razumejo koncept uličnega dela in bi ga znali implementirati v praksi, predvsem z mladimi v centru Medvod. Infrastruktura mladinskega centra je po letošnji prenovi ena boljših v Sloveniji, če jo primerjamo z ostalimi občinami, ki so podobne naši. Potrebno je še bolj spodbuditi mlade, da si bodo mladinski center vzeli za svojega. Mlade Medvoščane nagovarjam, da izkoristijo možnost brezplačnega izobraževanja v tujini, v sklopu Evropske solidarnostne enote. Javni zavod Sotočje Medvode ima možnost pošiljanja mladih na tovrstna izobraževanja in izmenjave, zato ne odlašajte in izkoristite to priložnost. Potencial v našem okolju je seveda tudi prelepa narava, ki nas obdaja in jo mladi cenijo. Zato jo moramo ohraniti takšno kot je - v svoji naravni lepoti.
SIMON KRŠINAR
1.Zagotovo je zgodba o uspehu počitniško varstvo, ki ga organizira klub Jedro. Vsako leto se termini zapolnijo v nekaj dneh, če ne urah. Odzivi staršev na izvedbo in program pa so vedno pozitivni, kar kažejo pohvale preko maila in komentarji na socialnih omrežjih. Zagotovo je potrebno poudariti tudi projekte ESE, ki pri nas potekajo že 7 leto zapored. Projekt je postal utečena praksa, ki je v lokalnem okolju dobro prepoznan. Prostovoljci program izvajajo po vseh OŠ v občini Medvode, prav tako pa sodelujemo s številnimi organizacijami tako v občini Medvode kot širše.
2. Če primerjam mlade s svojo generacijo, je zagotovo občutiti upad želje po sodelovanju in vključevanju v projekte oziroma organizacije. Predvsem se mi zdi, da mladi vse bolj gledajo na zaslužek in sodelujejo tam kjer imajo finančno korist. Sigurno ima velik vpliv tudi sodobna tehnologija zaradi katere se mladi manj družijo v naravi, igriščih, parkih itd.. Se pa bolj družijo preko spleta.
3. Največji izziv je zagotovo spodbuditi mlade, da se udeležijo dogodkov. Menim, da mladi velikokrat znajo povedati, kaj manjka kaj bi si želeli potem pa ko ravno ta dogodek izvajamo v občini Medvode isti mladi na dogodek ne pridejo. Menim, da moramo na mladini še naprej organizirati dogodke, ki so dobro obiskani in s tem privabiti nove mlade, ki spoznajo mladinski center in lahko podajo predloge o aktivnostih katere želijo, da se odvijajo. Prav tako je zelo dobrodošlo, da se je ustanovil KMŠ, kjer mladi aktivno sodelujejo in organizirajo dogodke, ki so jim zanimivi, Zavod in klub Jedro pa jim pomaga z infrastrukturo in svojim znanjem pri izvedbi dogodkov. Zelo pomembna je tudi promocija, kar lahko razberemo tudi iz nove ankete za strategijo za mlade, v kateri mladi odgovarjajo, da nimajo dovolj informacij o dogodkih. Manjkajo predvsem fizična plakatna mesta na najbolj frekvenčnih področjih občine Medvode.
ALJAŽ REZAR
1. Sam štejem 22 let in šele zadnjih nekaj let participiram v mladinskem delovanju; najprej sem v gledališču (KUD Pirniče) z ekipo mladih sovrstnikov ustvarjal teater, zadnje obdobje pa razvijamo delovanje Kluba medvoških študentov, ki pokriva širše delovanje in aktivnosti mladih - seveda predvsem študentov in dijakov. Izpostavim lahko res vzorno delovanje medvoških tabornikov (RDR), projekt ESE ki ga izvaja JZSM in ima zares pozitiven doprinos družbi, predvsem pa je bilo lepo videti en kup mladih iz vseh medvoških mladinskih organizacij, ki so neutrudno pomagali po poplavah v Medvodah. Veliko povezovanja mladih najdemo tudi v kulturnih, športnih in turističnih organizacijah.
2. Trend delovanja na našem področju je podoben vsem ostalim področjem; je zelo valovit, kar pomeni, da je določeno obdobje organizacijsko in programsko precej močno, naslednje pa lahko da ne bo tako. Veliko truda vlagamo v to, da valove umirimo in postavimo trde temelje za prihodnje generacije mladih, ki bodo prevzele Klub medvoških študentov in ga vodile v smeri, kakršna bo njim smiselna. Za našo organizacijo lahko napišem, da se vanjo vključuje vedno več mladih; predvsem sem vesel tistih aktivnih, ki v sodelujejo pri programih kluba. K vključevanju jih spodbudi poznanstvo s tistimi, ki že sodelujejo, želja po mladinskem delovanju in vključitvi v organizacijo, nekateri pa pridejo zraven po čistem naključju in potem ostanejo. Veliko jim (nam) pomeni vključenost in občutek pripadnosti.
3. Prednost mladinskega delovanja v Medvodah je ta, da so Medvode vrata prestolnici (pa tudi bližina Kranja, Škofje loke), kar omogoča mladinskemu delovanju višjo fluktuacijo obiskovalcev, ki je seveda dobro sprejeta. Še vedno pa ostaja močna povezanost vseh vpletenih, ki krojijo programe, dogodke in širijo delovanje svoje organizacije. Trden hrbet organizacijam držita JZSM in Občina Medvode, tudi nam. Potencial mladinskega delovanja v Medvodah vidim sprva v tem, da bi se vodstva medvoških mladinskih organizacij dvakrat letno srečala na sestanku in bi skupaj analizirali delovanje preteklega leta. Medvoške mladinske organizacije pokrivajo različne starostne skupine z različnimi programi ter imajo različne vizije in načine delovanja. Morda bomo kar mi pobudniki tega. Če pa se usmerim še malce širše, vidim potencial v večjem posluhu organizacij mladim, katere dogodke si zares želijo. Treba jih je prilagajati generacijam, ki v zadnjem obdobju kažejo velike razlike od tistih, ki so prevladovale včasih. Tudi sam sem med njimi. Največji izzivi so še vedno v pridobivanju sredstev za mladinske organizacije v Medvodah, saj je denarja iz proračuna bistveno premalo. Za letošnje leto je bilo med 8 organizacij razdeljenih 14.999,87 EUR, kar je še vedno premalo. "Na mladih svet stoji!" Te besede bo potrebno v prihajajočih letih utemeljiti in se odločiti, če se v Medvodah z njimi sploh strinjamo. Višja sredstva bodo prinesla več kvalitetnih programov in večjo participacijo mladih v Medvodah, kar bo seveda dvignilo povezovanje med generacijami in posledično se bo zvišala kvaliteta življenja v naši občini.
MARTIN JEZERŠEK
1. Praznovali smo 5. obletnico našega delovanja v Preski. Do sedaj smo zgradili močno povezano skupnost. Udeležili smo se različnih nacionalnih dogodkov, tekmovanj, usposabljanj na katerih smo postali še bolj povezani.
2. Število članov je dokaj konstantno skozi vsa ta leta. Spodbudi jih zanimiv in pester program, ki ga pripravljamo prostovoljni voditelji ter misli, da smo del še večje skupnosti skavtov iz Gorenjske in Slovenije, ki se na vsake par let združimo.
3. Verjamem, da imamo kot skavti v območju Medvod še velik potencial z večjim številom članov, saj nas zaradi naše mladosti še ne pozna tako veliko ljudi. Največji izziv pa je pri upadu števila skavtskih voditeljev, ker je to kar velika odgovornost in predanost.
ANŽE JENKO
1. V zadnjih letih bi izpostavil predvsem dobro sodelovanje z občino, njenimi zaposlenimi in ostalimi javnimi ustanovami, ki znajo ali si želijo v program vključiti okoliška društva. Z dobro podporo občine oz. lokalne skupnosti lahko društva lažje izvajamo lastne aktivnosti, se znotraj društev povezujemo in rastemo. Želim si, da bi sodelovanje z občino in medsebojna pomoč ostala na enakem nivoju kot je do sedaj. Vsekakor pozdravljam prihod oziroma ustanovitev Kluba medvoških študentov. Zdi se mi, da je to pomembna vrnitev na občinski mladinski sceni. Mladi imajo preko kluba možnost snovati dogajanje za mlade v občini, spodbujati povezovanje in druženje brez vožnje v Ljubljano ali Kranj. S tremi mladinskimi organizacijami (taborniki, skavti, KMŠ) v občini se počasi bliža čas, ko bi lahko v občini ustanovili občinski mladinski svet in s tem še dodatno podprli in branili "mlado kulturo". Mislim, da je bilo v zadnjem času tudi nekaj nepričakovanih dogodkov oziroma nesreč, ki so še toliko bolj izpostavile razlike med ljudmi. Tako družbene kot socialne. Vendar menim oziroma upam, da ko ljudje stopimo skupaj naredimo več kot smo si znali predstavljati tudi v zelo utopičnih sanjah. Skupaj smo močnejši v kreiranju prihodnosti.
2. Rekel bi, da v prostovoljstvu ni trendov. Menim tudi, da nobeno prostovoljno društvo nima recepta za dobro delovanje in uspešnost. Društva in ostale prostovoljne organizacije delujejo na srčnih ljudeh, ki jim ni težko nameniti časa, energije, mogoče tudi nekaj lastnih sredstev, da društvo za katerega se tako močno zalagajo, živi. Enkrat, ko stvari delaš s srcem bodo prepoznane in navduševale tudi mlajše generacije, ki jih je nato treba primerno vključiti v društvo. V večini menim, da se mladi k prostovoljstvu zatečemo zaradi neprecenljivih izkušenj, znanj, doživetij, koristno "zapravljenega" časa in kar se mi zdi najbolj pomembno - druženja!
3. Prihodnost mladinskega področja se mi zdi svetla. V kolikor bo, kot prej omenjeno, s takšno podporo in zanimanjem za mladinskimi društvi stala tudi občina in njeni odločevalci se nimamo ničesar bati. Potencial ima vsako društvo ter tudi občina, saj bo vsaka nova stvar oziroma izboljšava, ki se bo zgodila, boljša kot je bilo ter dodala dodano vrednost na delovanje društev, dogodkov, itd. . Kar pomeni konstantno rast mladinskega področja v občini. Bi pa izpostavil malo večji izziv, ki se ga verjetno zavedajo (mogoče tudi ne) tudi društva, kjer imajo večinoma starejše člane. Menim, da so nekatera društva pozabila imeti "mladinski pogon", ki bo društvo živelo in poganjalo naprej. O tem je potrebno razmišljati vzporedno z delovanjem društva, s tem pa se ohranja zdravo razmerje in povezanost med starostnimi skupinami v samem društvu.