Sistem Zaščite in reševanja se aktivira, ko redne službe v prostoru zaradi naravne ali druge nesreče ne morejo več obvladovati stanja. Gasilske enote imajo odzivni čas od 5 do 15 minut, enote Civilne zaščite pa od 1 do 4 ure.
Po zakonu so dolžni organizirati sile zaščite in reševanja tudi v podjetjih, tovarnah, zavodih in šolah. Vrste in velikost dolžnostnih in prostovoljnih enot so prikazane v Organigramu Zaščite in reševanja.
Na podlagi veljavnih predpisov Občina Medvode razvija sistem zaščite, reševanja in pomoči, ki ga organizira Civilna zaščita Medvode, sestavljajo pa pripadniki Civilne zaščite, pogodbeni pripadniki in podjetja, namenjeni logističnih, tehnični, oskrbovalni in tehnološki podpori; prostovoljni pripadniki zaščite in reševanja, ki so organizirani v različnih društvih in imajo z Občino Medvode sklenjeno pogodbo za sodelovanje v primeru posredovanja ob naravnih in drugih nesrečah: ekipo za prvo pomoč formirata Krajevna organizacija Rdečega križa Medvode ter Območno združenje Rdečega križa Ljubljana, ekipe za nastanitev in preskrbo formirajo taborniki Rod dveh rek Medvode, Turistični društvi Vaše – Goričane in Žlebe – Marjeta, prostovoljne gasilske enote, ki so organizirane v šestih Prostovoljnih gasilskih društvih: PGD Preska-Medvode, PGD Sora, PGD Smlednik, PGD Zbilje, PGD Zg. Pirniče in PGD Sp. Pirniče-Vikrče-Zavrh. Prostovoljna gasilska društva so združena v Gasilsko zvezo Medvode, ki ima sedež v občinski stavbi.
Občina Medvode v krajevnih skupnostih organizira za potrebe zaščite reševanja in pomoči poverjenike CZ, ki skrbijo za usklajeno delovanje vseh sil ZRP in izvidovanje ob nesrečah v posamezni KS.
Ohranimo mirno glavo, če je le mogoče, skušamo pomagati sebi in drugim. Najprej poiščemo pomoč pri najbližjih: sosedih, prijateljih ali pri ljudeh, ki so prisotni na kraju nesreče. Kadar ne uspemo rešiti situacije sami, nemudoma pokličemo Center za obveščanje.
- če potrebujemo nujno medicinsko pomoč, pomoč gasilcev, gorskih in jamarskih reševalcev ali pomoč drugih reševalnih služb,
- če opazimo, da gori, da je onesnažen vodotok, grozi zemeljski ali snežni plaz, da so pretrgane električne ali telefonske žice ali če opazimo druge pojave, ki predstavljajo potencialno nevarnost za življenje ali zdravje ljudi in živali ali za varnost premoženja in okolja,
- če ob nesreči ali ob povečani ogroženosti zardi naravnih ali drugih nesreč potrebujemo informacije o motnjah v preskrbi s pitno vodo in električno energijo, o motnjah v telefonskem omrežju ter o stanju snežne odeje v visokogorju.
- kdo kliče,
- kaj se je zgodilo,
- kdaj se je zgodilo,
- koliko je ponesrečencev,
- kakšne so poškodbe,
- kakšne so okoliščine na kraju nesreče (poškodbe infrastrukture, nevarne snovi, ogenj….),
- kakšno pomoč potrebujemo.
Alarmiranje ob nevarnosti naravnih in drugih nesreč kot enoten sistem v državi upravljajo Center za obveščanje Republike Slovenije ter Regijski centri za obveščanje.
Vrsta nevarnosti
|
|
1. OPOZORILO NA NEVARNOST – enoličen zvok sirene, ki traja 2 minuti, se uporabi za napoved bližajoče nevarnosti visoke vode, požara, ekološke in drugih nesreč
Vključi radio ali TV sprejemnik in spremljaj obvestila o nevarnostih in ukrepih ter ravnaj v skladu z njimi.
|
|
2. NEPOSREDNA NEVARNOST – zavijajoč zvok sirene, ki traja 1 minuto, se uporabi ob nevarnosti poplave, večjem požaru, radiološki in kemični nevarnosti, nevarnosti vojaškega napada ter ob drugih nevarnostih.
Vključi radio ali TV sprejemnik in spremljaj obvestila o nevarnostih in ukrepih ter ravnaj v skladu z njimi.
|
|
3. KONEC NEVARNOSTI – enoličen zvok sirene, ki traja 30 sekund, se obvezno uporabi po prenehanju nevarnosti, zaradi katere je bil dan znak za neposredno nevarnost.
Spremljaj obvestila na radiu ali TV.
|
|
4. PREIZKUS SIREN se opravlja vsako prvo soboto v mesecu ob 12. uri in je enak znaku za konec nevarnosti!
|
Štab Civilne zaščite občine Medvode sestavlja poveljnik in 4 člani, ki pokrivajo posamezna strokovna področja dela, pri čemer so trije člani namestniki poveljnika. Štab vodi poveljnik, ki štab tudi sklicuje.
Sedež štaba je na Občini Medvode.
Štab vodi vse aktivnosti zaščite in reševanja ob naravnih in drugih nesrečah, ko redne službe, ki so organizirane v prostoru, ne morejo več same obvladovati položaja.
Pripadniki Civilne zaščite se kadrujejo in razporejajo kot: člani štaba, poverjeniki CZ v KS, člani ekip prve pomoči, tehnično-reševalnih enot, člani enote za nevarne snovi in dekontaminacijo, člani enote za reševanje na vodi, člani enot za vzdrževanje in oskrbo zaklonišč. Aktivnosti zaščite in reševanja na terenu neposredno vodijo imenovani vodje intervencije, ki imajo po zakonu o varstvu pred naravnimi in drugimi nesrečami tudi določena pooblastila.
Anton Dobnikar – KS Katarina
Anđelko Vahtarič – KS Medvode - center
Sašo Šulc – KS Pirniče
Ladislav Vidmar – KS Preska - Žlebe
Žan Janhar – KS Smlednik
Stanislav Ulanec – KS Senica
Franc Zadnikar – KS Sora
Alojzija Bozovičar – KS Trnovec
Jože Jarc – KS Vaše - Goričane
Klemen Mlinarič - KS Zbilje
Štab Civilne zaščite
Občina Medvode
Cesta komandanta Staneta 12
1215 Medvode
01 361 95 25
Prostovoljna gasilska društva imajo organizirane operativne gasilske enote za intervencije ob požarnih in drugih nesrečah. Vsako gasilsko društvo pokriva svoj požarni okoliš. V primeru, da požarne nesreče na svojem požarnem okolišu ne more obvladovati, pokliče neposredno ali preko Regijskega centra za pomoč sosednja društva.
Neposredne aktivnosti zaščite in reševanja ob požarnih in drugih nesrečah vodi vodja intervencije, ki prihaja iz operativne gasilske enote oziroma društva, ki pokriva prizadeti požarni okoliš. V primeru, da na intervenciji sodeluje poklicna gasilska enota, poveljstvo na intervenciji prevzame vodja poklicne gasilske enote.
CESTA KOMANDANTA STANETA 12
1215 MEDVODE
Telefon:(01) 361-95-23; (040) 251-181
E-naslov:
gzmedvode@gmail.com