Spoznavamo zgodovino Starega gradu v Smledniku
Eden izmed projektov prvega participativnega proračuna, ki ste ga predlagali in izglasovali občani, je tudi Postavitev informacijskih tabel in izdelava 3D vizualizacije gradu Smlednik. Sredi decembra smo projekt skupaj s predlagateljema predstavili partnerjem projekta. Vabljeni na Stari grad v Smledniku, kjer na novih tablah lahko izveste marsikaj zanimivega o naši preteklosti.
Rezultat projekta so tri nove informativne table na ruševinah Starega gradu Smlednik in ena tabla ob Kalvariji. Te obiskovalcu na poljuden in razumljiv način približajo njegovo zgodovino. Prek QR povezave je na ogled tudi 3D video animacija rekonstrukcije gradu in razvoja od 12. do 17. stoletja, ki jo je pripravila skupina arheologov iz podjetja PJP d.o.o.. Prisluhnete lahko zvočni zgodbi o življenju na gradu konec 13. stoletja.
Grad Smlednik predstavlja ključen spomenik dediščine srednjega veka v naših krajih in širše. Arheološke raziskave preteklih let so doprinesle še več k znanju o zgodovini gradu, celotnega smleškega gospostva in o življenju na gradu v srednjem veku. Tako si lahko danes zamislimo precej celovito sliko o življenju na gradu Smlednik v njegovi zlati dobi. Vemo, kako je bil grad utrjen in kako je bil videti. Vemo, kakšno posodo in druge predmete so uporabljali prebivalci gradu. Vemo celo nekaj imen prebivalcev in lastnikov gradu iz preteklosti, npr. ime kastelana Ulrika Chropfa in njegovih otrok Ulrika ter Jute, ki so na gradu okrog leta 1297 živeli.
Projekt sta predlagala Lucija Fabjančič in Matej Ulčar. »Vsaka tabla se osredotoči na eno temo. Na prvi sva želela prostorsko in splošno zgodovinsko orisati, kaj ta prostor v zgodovini pomeni, zakaj grad tukaj stoji, njegove prve omembe. Na drugi tabli je predstavljen razvoj gradu v smislu stavbne zgodovine. Predstavili smo tri faze: grad iz 12. in 13. stoletja, ko je stal samo stolp, iz 14. in 15. stoletja, ko sta dodana palacij in notranje obzidje, in zadnjo fazo iz 16. in 17. stoletja še z zunanjim obzidjem. Dodana je QR koda za dostop do kratkega filma, ki prikazuje, kako se je grad razvijal od 12. do 17. stoletja. Na tretji tabli je predstavljenih nekaj zgodbic iz življenja na gradu in predmeti, ki so jih tukaj našli. Predstavljena je tudi zgodbica o dnevu iz življenja na gradu konec 13. stoletja, ki jo je mogoče lahko tudi poslušati. V ta namen je na tabli dodana QR koda.« je povedala Lucija Fabjančič.
K projektu sta pristopila, ker sta želela grad približati obiskovalcem. »Mislim, da imamo domačini Stari grad Smlednik za svojega, ga imamo radi, ne pojmujemo pa ga zadosti kot srednjeveški grad, kot sedež za slovensko zgodovino kar zanimivega gospostva Smlednik. Grad je bil pomemben. Propadel je v 17. stoletju in že dolgo je ruševinah, kakor ga primarno dojemamo. Zato sva želela, da vsi nanj gledamo kot na grad. Stari grad Smlednik je vse bolj obiskan in škoda bi bila, da obiskovalci o njem ne bi imeli možnosti izvedeti kaj več. Z informativnimi tablami je sedaj to mogoče,« je še dejala Lucija Fabjančič, Matej Ulčar pa je dodal: »O samem gradu je bilo izdanih več publikacij, tudi zelo dobra monografija, obiskovalcu gradu pa informacije niso bile na razpolago. S postavitvijo informativnih tabel je bil namen zgraditi tudi zavedanje, da ta grad ni bil le kup ruševin in kamenja, kakršen je danes, temveč da je bilo tukaj mogočno poslopje, ki je širši regiji daljše obdobje imelo zelo velik pomen.«
Za projekt smo iz participativnega proračuna namenili slabih 5.000 evrov, hkrati pa sta veliko prostovoljnega dela vložila tudi predlagatelja in drugi člani Turističnega društva Smlednik ter donatorji (izdelavo tabel je financiralo podjetje Mali elektronika TIM d.o.o.). Avdio zgodba je nastala v okviru sofinanciranja TD Smlednik prek Javnega razpisa o sofinanciranju kulturne dediščine v občini Medvode v letu 2022.
Vsebino tabel si lahko ogledate v živo ob obisku Starega gradu, video animacijo rekonstrukcije gradu Smlednik in njegovega razvoja od 12. do 17. stoletja pa skupaj z zvočno zgodbo najdete priloženo spodaj.
Na povezavi lahko prisluhnite zvočni zgodbi, ki vas bo popeljala skozi dan v življenju na gradu Smlednik konec 13. stoletja.