Sofinancirano bivanje v centrih starejših
25. 2. 2022
Starejšim, ki sami ne zmorejo plačevati nastanitve v centru starejših, lahko na pomoč priskoči tudi Center za socialno delo in Občina Medvode. V zadnjem času se sicer soočamo z vse daljšimi čakalnimi vrstami v domovih za starejše. V Medvodah trenutno deluje en zasebni center s koncesijo DEOS celostna oskrba starostnikov d.o.o., Center starejših Medvode, v katerem lahko sprejmejo 197 stanovalcev. Občani Medvod so nastanjeni v različnih centrih v bližnji in daljni okolici, najbližji centri se nahajajo v Ljubljani, Kranju in Škofji Loki, v gradnji pa sta dva nova zasebna domova v Škofji Loki in Šenčurju.
Domovi za starejše izvajajo storitev institucionalnega varstva, ki obsega vse oblike pomoči v zavodu, v drugi družini ali drugi organizirani obliki, s katerimi se starejšim nadomeščajo ali dopolnjujejo funkcije doma in lastne družine, zlasti pa bivanje, varstvo, organizirana prehrana in zdravstveno varstvo.
Postopek za sprejem v zavod se začne z vložitvijo prošnje za sprejem v institucionalno varstvo, ki se vloži pri želenem zavodu. Vlogo za sprejem v domove za starejše je mogoče oddati na enem mestu tudi za več domov hkrati, vloge so enotne za vse domove, poleg klasičnih poti jih je mogoče oddati tudi prek elektronske pošte in prek spleta.
Center starejših Medvode
V januarju 2022 je bilo v Centru starejših Medvode nastanjenih 71 naših občanov, ki so bili starejši od 65 let (54 žensk in 17 moških). Povprečna starost stanovalcev v Centru je 86 let (moški: 82 let, ženske: 87 let).
Čakalna vrsta za vstop v Center starejših Medvode je dolga, podatek iz januarja 2022 je 1.025 vlog na čakanju. Večina teh vlog je sicer »na zalogo«, kar pomeni, da oseba, ki jo pokličejo, še ne bi prišla v center starejših. Takšnih oseb, ki bi prišle takoj, je približno 20. Kako dolga je čakalna doba, pa je odvisno od spola, želje po enoposteljni ali dvoposteljni sobi, garsonjeri ali stanovanju. Najdaljša je čakalna doba na varovanem oddelku, kjer se za vstop čaka minimalno leto in pol, včasih še dlje.
Socialno ogroženim občanom bivanje v centru starejših sofinancira Občina Medvode
Storitev institucionalnega varstva je za uporabnike plačljiva. Če uporabnik in zavezanci za doplačilo (zakonec, polnoletni otroci) glede na svojo plačilno sposobnost ne zmorejo plačati storitev, Center za socialno delo odloči o oprostitvi plačila storitve institucionalnega varstva.
Če je uporabnik storitve, ki uveljavlja oprostitev plačila storitve institucionalnega varstva, lastnik nepremičnine, se mu z odločbo o oprostitvi plačila prepove odtujiti in obremeniti nepremičnino, katere lastnik je, v korist občine, ki zanj financira institucionalno varstvo. Prepoved odtujitve in obremenitve je prepoved, ki jo v zemljiško knjigo v korist Občine vpiše center po uradni dolžnosti in onemogoča razpolaganje z nepremičnino oziroma njeno obremenitev. Zaradi zaznambe se nepremičnina ne sme prodati, podariti, zamenjati, prav tako se na njej ne more ustanoviti zastavna ali služnostna pravica.
Občina Medvode namenja sredstva proračuna za plačilo oziroma doplačilo oskrbnine za naše občane v domovih za starejše. Občina zagotavlja sredstva na podlagi izdanih odločb Centra za socialno delo, ki vodi postopek in odloča o upravičenosti do plačila ali doplačila k stroškom storitve za naše občane. Občina trenutno sofinancira oskrbo 18 občanom, kar je približno 0,5 % vseh občanov starejših od 65 let. V občini Medvode je bilo, po podatkih Statističnega urada RS za leto 2021, 3.366 občanov starejših od 65 let.
Naši občani, ki jim sofinanciramo bivanje, so nastanjeni v naslednji dvanajstih ustanovah: Center starejših občanov Ormož, Comett domovi d.o.o., DEOS (Medvode in Črnuče), Dom Brigita Puconci, Dom na Krasu, Dom Kuzma d.o.o., Dom počitka Mengeš, Dom upokojencev in oskrbovancev Impoljca, DSO Gornja Radgona, DSO Metlika in Vitadom. Prispevek občine na uporabnika se giblje med 190 in 1.100 evri mesečno.
Sprejem v dom za starejše in seznam nastanitvenih mest
Na spletni strani Skupnosti socialnih zavodov Slovenije je na voljo pregled prošenj po posameznih območnih enotah Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije in izvajalcih v javni mreži. Za vsakega izvajalca je navedena kapaciteta, število prostih mest, pregled vseh prejetih prošenj in število aktivnih prošenj za takojšnji sprejem.
Preko spletne strani Skupnosti je možno prošnjo po elektronski poti tudi oddati, tako da se izpolni predpisan obrazec in v elektronski obliki priloži zahtevana dokumentacija. Informacijsko podprt postopek sprejema omogoča bodočemu stanovalcu tudi spremljanje oddane vloge in enotno evidentiranje vseh dogodkov glede vloge, kar zagotavlja nepristranskost obravnave vseh vlog.
Storitev institucionalnega varstva je lahko zagotovljena tudi v oskrbovanem stanovanju.