OBČINSKI SVET OBČINE MEDVODE SOGLASNO POTRDIL IN SPREJEL CELOSTNO PROMETNO STRATEGIJO
6. 3. 2017
Občinski svet Občine Medvode je na svoji 21. redni seji, ki je potekala 21. februarja 2017, soglasno potrdil in sprejel Celostno prometno strategijo Občine Medvode.
Občina Medvode je v letu 2016 uspešno kandidirala na razpisu Ministrstva za infrastrukturo in pridobila sredstva Kohezijskega sklada Evropske unije za sofinanciranje izdelave Celostne prometne strategije (CPS), ki predstavlja strateški dokument in ključno orodje novega pristopa k načrtovanju prometa, s poudarkom na ukrepih za spodbujanje trajnostne mobilnosti. CPS obsega vizijo, cilje in ukrepe za spodbujanje trajnostne mobilnosti in kakovostnejše življenje v Medvodah, njegova izdelava pa temelji na usklajevanju gospodarskega in družbenega razvoja ter ohranjanja visoke kakovosti okolja.
Za uspešno in učinkovito izdelavo CPS je bila nujna aktivna udeležba vseh ključnih deležnikov ter občank in občanov Medvod, saj ti najbolje poznajo posebnosti kraja, izzive in imajo določena pričakovanja na področju prometa. Pri tem so imele pomembno vlogo različne skupine deležnikov – od strokovne javnosti, nevladnega sektorja, lokalnih pobud in občanov. Proces izdelave CPS je ne samo omogočal, ampak tudi spodbujal vključenost deležnikov v celoten proces oblikovanja. V ta namen so bili tekom priprave CPS v Medvodah organizirani številni dogodki, delavnice in javne razprave, želja pa je, da se deležniki tudi v nadaljevanju aktivno vključujejo v samo izvajanje CPS.
V sprejeti Celostni prometni strategiji Občine Medvode je izpostavljenih šest prioritetnih stebrov za povečanje trajnostne mobilnosti v Medvodah, in sicer:
- izboljšanje varnosti za pešce in kolesarje,
- izboljšanje kolesarskih povezav,
- dobro delujoč JPP,
- omejevanje in nadzor parkiranja,
- umirjanje in omejevanje prometa v središču in povezave za tranzitni promet izven središč,
- ustvarjanje primernih pogojev za razvoj turizma in gospodarstva.
Ključno vlogo pri izvajanju strategije ima Občina, vendar je brez tega, da bi jo izvajali tudi drugi deležniki (npr. javne ustanove, kot so šole, vrtci, knjižnice, krajevne in vaške skupnosti, Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu idr.) in celotna javnost, ni mogoče zares učinkovito izvajati. Želja Občine in deležnikov je, da bo strategija postala živ dokument, ki je v stalnem in tesnem stiku z realnimi potrebami uporabnikov. Ukrepi, ki jih predvideva strategija, se namreč dotikajo vseh občanov - prebivalcev v različnih skupnostih, šolarjev, podjetnikov in različnih organizacij. Prav vsi namreč lahko prispevajo k njenem čimprejšnjem izvajanju.
Dokumenti, priloge
Klikni tukaj za prikaz prilog